BNR alimentează datoria externă!

S-a lămurit secretul momentului de respiro în expansiunea datoriei publice, despre care am vorbit acum câteva zile. La începutul acestei luni băncile au refuzat practic să crediteze guvernul în lei, cumpărând bonduri în valoare de doar 900 milioane lei – faţă de suma pe care conta guvernul, 6 miliarde lei. De asemenea, s-a lămurit şi mişcarea BNR de la mijlocul acestei luni, de a reduce rata rezervelor la depozitele în valută. La acel moment am scris că BNR fabrică bani pentru guvern.

Astăzi, vălul a fost dat la o parte când băncile s-au repezit să subscrie bonduri în valoare de 1,4 miliarde euro, faţă de doar 500 de milioane, pe cât conta guvernul. Este evident de ce băncile au ezitat în aceste ultime două luni să mai crediteze guvernul în lei – pentru că aşteptau să îl crediteze în valută, anticipând eliberarea rezervelor de către BNR. Astfel, contribuabilul român este împovărat nu doar cu datoria în sine, ci şi cu riscul valutar (doar vorbim de datorie publică externă).

S-ar putea sugera chiar că BNR a relaxat politica monetară (fix prin reducerea ratei rezervelor la valută) pentru a satisface interesele bancherilor. Interesele guvernului le satisface oricum, la orice oră.

Share

2 comentarii

  • By Stefan A., noiembrie 26, 2009 @ 11:40 pm

    Amintim ca inainte a fost o discutie la sediul UE cu bancile mama . Adica ceva “indicatii pretioase ” tip :
    - nu are rost sa duceti valuta eliberata acasa ( doua banci au repatriat 2 miliarde euro )
    - guvernul va da dobinda serioasa pe un an !
    -acasa la voi cine va da o astfel de dobinda ?
    Independenta bancilor centrale ? Cind stabilesc salari si bonus angajatilor.
    Atit si asta la secret !
    E drept ca fara reducerile astea de rezerve , statul roman este in faliment tehnic ! (FMI a plecat acasa )

  • By Bogdan Glavan, noiembrie 27, 2009 @ 4:09 pm

    Corect!! Asta mi-a scapat.

Other Links to this Post

Feed RSS pentru acest articol. TrackBack URI

Lasă un comentariu

WordPress Themes